Astro-Forum.org

Z Celestia

Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

AF750x100.gif

Historia i teraźniejszość

Nasze forum powstało w sierpniu 2003 roku. Forum zostało stworzone przez grupę miłośników astronomii z całej Polski, których zamiarem było udostępnienie platformy komunikacyjnej dla astro-amatorów. Oczywistym jest bowiem, że nic tak nie łączy, jak wspólne dzielenie się naszymi emocjami, wrażeniami z obserwacji oraz wiedzą. Początkowo forum tworzyła 12 osobowa Rada, następnie przyłączali się kolejni użytkownicy, których liczba szybko rosła i aktualnie liczy ponad 6 000 zarejestrowanych członków.

[Zobacz, kto zarządza forum]

Od pamiętnego sierpnia 2003 roku nasze wspólne forum odnotowało blisko 3,5 mln wizyt osiągając w ostatnim, rekordowym miesiącu ponad 130 tys. wizyt. Każdego miesiąca Astro-Forum.org odnotowuje obecność niemal 96 tys. unikalnych osób (fizycznych komputerów) oraz ponad 13mln wywołań (od początku 188 993 399). Ostatnia aktualizacja danych: 09 lutego 2009.

Misja

Założenia działania forum są następujące:

  1. forum stanowi naszą wspólną wartość,
  2. forum prowadzi działalność „non-profit”,
  3. koszty utrzymania ponosi Rada Forum (własne składki, sprzedaż gadżetów, etc.)
  4. forum nie jest jednoosobowo moderowane,
  5. forum jest całkowicie niezależne,


Wyżej wskazane założenia działania forum mają stanowić remedium na problemy, z jakimi zetknęły się wcześniej działające fora. Chcemy uniknąć błędów poprzedników i wykreować nową wartość w ruchu astro. Z tych względów uważamy, że forum stanowi naszą wspólną wartość intelektualną, którą powinniśmy wzajemnie budować i szanować. Wobec zaś problemów związanych z administrowaniem forami, a zwłaszcza w kontekście problemów, z jakimi nie poradzono sobie na innych forach, wprowadziliśmy zasadę, że za forum odpowiedzialna jest Rada Forum. Radę tworzą inicjatorzy założenia forum, osoby, które wsparły inicjatywę w jej początkach. Jako Rada chcemy w sposób odpowiedzialny i z uwzględnieniem różnych aspektów wskazywanych przez jej członków, czuwać nad treścią postów, tak aby uwzględniać zasadę wzajemnego poszanowania oraz zasadę ograniczonej komercji. Znajdziesz tu działy dotyczące różnych tematów związanych z astronomią, od praktycznych zjawisk obserwacyjnych, poprzez porady sprzętowe, galerię do rozrywki w postaci astro-zagadek. Naszą misją jest stworzenie miejsca w sieci, w którym każdy może czuć się swobodnie oraz ma prawo do własnych poglądów.

Astro-Forum.org to nie tylko przestrzeń wirtualna. Poza wymianą poglądów forum spełnia także rolę „pośrednika”, umożliwiającego organizowanie lokalnych obserwacji w terenie, mających na celu nie tylko poszerzanie wiedzy, ale i organoleptyczne poznawanie technologii astro – także, a może przede wszystkim początkującym astro-amatorom. Nie bagatelne znaczenie ma tu także budowanie kontaktów na gruncie towarzyskim.

Co najmniej raz do roku Astro-Forum.org organizuje duży, ogólnopolski zlot miłośników astronomii amatorskiej. W szczególnej pamięci pozostanie nam pierwsze z takich spotkań, które odbyło się w cudownym otoczeniu okolic Jodłowa (Sudety, jesień 2003). Przybyło blisko 100 przyjaciół połączonych pasją oraz wspólnym forum. Są to wydarzenia, na których nie można nie być – pamięta się je na całe życie.

Nasze wspólne ambicje sięgają znacznie dalej. W planach mamy założenie oficjalnego stowarzyszenia miłośników astronomii amatorskiej. Mamy nadzieję, że już w niedalekiej przyszłości pozwoli nam to propagować tę piękną pasję z jeszcze większą dynamiką i na znacznie większą skalę.


Jeżeli tak jak my, zaraziłeś się pięknem nocnego, rozgwieżdżonego nieba, to musisz koniecznie do nas dołączyć i razem z nami budować tą wyjątkową społeczność. Do zobaczenia na łamach AstroForum. Serdecznie zapraszamy!

bezpośrednie linki do działów forum:

AF750x100.gif

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Menu główne
Kategorie
Narzędzia