Astrofotgrafia dedykowanym CCD

Z Celestia

Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Mini tutorial startu z astro-foto głębokiego nieba dla zestawu kamera CCD + montaż paralaktyczny.

Spis treści

Co ci potrzebne.

Czy taki zestaw jest niezbędny?

I tak i nie.

Na pewno niezbędny jest jakiś teleskop. Refraktorki achromatyczne o sporej światłosile są wdzięczne do nauki astro-foto ponieważ ich niewielkie rozmiary i ich niewielkie ogniskowe nie generują dużych wymagań dla montażu paralaktycznego. Są też względnie tanie. Achromacik 80/400 OTA to koszt w okolicach 400pln, a używany prawdopodobnie da się dopaść i za 200pln. To mniej niz za przeciętny nawet obiektyw fotograficzny i nie będzie w wielu przypadkach wymagał żadnych specjalnych przejściówek i przelotek, które też potrafią swoje kosztować.

Niezależne oprogramowanie do obróbki zdjęć nie jest wymagane, choć bardzo przydatne. Większość dedykowanych kamer CCD posiada własne proste oprogramowanie do składu i obróbki fotografii astro. Niemniej jest sporo dobrych i całkowicie darmowych programów które mają bardzo bogate możliwości ( IRIS, REGISTAX, K3CCD )

Komputer jest niezbędny przy fotografowaniu kamerką CCD. Coś musi dać jej zasilanie, sterować i obierać dane z kamery. Zajmuje się tym specjalne oprogramowanie dostarczane z kamerą CCD.

Montaż paralaktyczny z napędami i jest i nie jest niezbędny. Jest w tym sensie, że coś musi śledzić obiekt na niebie ustawiając kamerę CCD zawsze w to samo miejsce nieba. Do tego montaz paralaktyczny został stworzony i na montażu paralaktycznym jest ten wymóg obsługiwany najlepiej i z najlepszymi efektami. Z drugiej strony, są rozwiązania które pozwalają na śledzenie ruchu pozornego nieba bez wykorzystywania montażu paralaktycznego ( platformy EQ, Koziołki )

Kamerka również jest niezbędna, bo w końcu coś ten obraz musi zarejestrować. Nikt natomiast nie powiedział, ze musi być to dedykowana kamerka CCD. Możesz użyć dowolnej kamerki CCD lub CMOS o ile będzie ona dysponowała długimi czasami naświetlania (za minimum uznaje sie 30 sekund). Hint: Przy fotografowaniu jasnych obiektów takich jak Księżyc, planety czy Słońce za pośrednictwem specjalnych filtrów, długie czasy nie sa niezbedne

Czy taki zestaw jest wystarczający?

Tak, choć można go znacznie usprawnić dodając kolejne, czasem drogie, a czasem tanie bajery. Z tych najbardziej popularnych rozszerzeń to różnego rodzaju filtry ( IR-CUT , V-CUT, UHC / UHC-S, barwne filtry RGB, i wiele innych), systemy guideowania czyli korygujące błędy prowadzenia montażu paralaktycznego oraz wszelkiego rodzaju auto i moto focusery czyli mechanizmy ułatwiajace ostrzenie obrazu.

Co i jak.

Polarna.jpg
Polarna2.jpg
ustawianie montażu metodą dryfu


Teleskop niewychłodzony daje drastycznie gorsze obrazy od teleskopu mającego temperaturę otocznia. Czas chłodzenia teleskopu to ok:

30min. na każde 10*C róznicy dla newtonów <=8"

30min. na każde 10*C róznicy dla refraktorów <=4"

60min. na każde 10*C róznicy dla newtonów >8"

60min. na każde 10*C róznicy dla refraktorów >4"

60min. na każde 10*C róznicy dla maksutowów i innych katadioptryków

PF1.jpg
PF2.jpg(hint: podłącznie wilgotnej elektroniki, wilgotnym kablem USB do pracujacego laptopa to rosyjska ruletka... bardzo kosztowna ruletka)

DS1.jpgNajprostsza podstawowa obróbka zdjęć astro.

Materiał z sesji mamy w tym katalogu który ustawiliśmy w oprogramowaniu przechwytującym. Na początek oddzielamy Dark Framei, R, G i B do oddzielnych katalogów, będzie łatwiej opanować materiał.

Przygotowujemy darki dla kazdego kanału.

IRIS1.JPGIRIS2.JPGIRIS3.JPG
IRIS4.JPG
IRIS5.JPG
IRIS6.JPG
IRIS7.JPG


IRIS8.JPG


Crop.jpg
Last.jpg


Tutorial - Wizualizacja procesu obróbki step by step

Acitiv2.gif

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Menu główne
Kategorie
Narzędzia