Typy okularów

Z Celestia

Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

puryści uważają, że jakość okularu jest ważniejsza od jakości teleskopu, malkontenci, że i tak, najważniejsze jest ciemne niebo...

Spis treści

Typy okularów ze względu na ogniskową

Typy okularów ze względu na pole widzenia


Typy okularów ze względu na konstrukcję


a tu na jednym schemacie 380 lat ewolucji okularów od 1610 roku do 1990

Przydatne informacje

Rozmiary

średnica okularu określa w jaki wyciag teleskopu można włożyć okular, jeżeli średnica wyciągu jest większa od średnicy okularu, mozna zastosować odpowiednie złączki i redukcje , w odwrotnym przypadku zrobić się tego nieda, albo jest to bez sensu, bo wtedy przelot wyciągu robi za diafragmę


stosowane średnice okularów:

rozmiar [cale] rozmiar [mm]
0.964567 " 25.4
1.25 " 31.75
2 " 50.8
4 " 101.6

Masy

Przekrój mas okularów teleskopowych jest zaiste potężny. Generalnie mamy doczynienia z czterema przedziałami wagowymi wśród okularów.

Do tego przedziału zaliczają sie wszelkie okulary w standardzie 0.96" krótkoogniskowe plossle 1,25" krótkoogniskowe okulary dedykowane takie jak orthoskopy czy monocentryki. Do tej grupy zaliczaja sie także wszelkiej maści tandetne okulary KITowe czyli plastikowe kellnery, SRy, Huygensy itd. Sa to okulary niewielkich rozmiarów a ich masy oscyluja w okolicach 100 gramów. Pod pojeciem krótkoogniskowe rozumiem tu okulary o ogniskowej < 10mm

Do tego przedziału zalicza sie wiekszośc szkieł dostepnych na rynku. Zakres tego przedziału to 150-250gram. Mamy w tym worku większość srednio i długoogniskowych plossli oraz generalnie wszystkie popularne szkła średnio i długoogniskowe w standardzie 1,25" (LV, SV, X-celle, Plossle itd.)

To już duże szkła. Masy tych okularów to zakres 250-450 gram. Tu trafia duża grupa szkieł szerokokątnych w oprawie 2" o średnich i długich ogniskowych oraz spora część szkieł o wysokiej korekcji obrazu. W ten przedział wpada też większość zoomów.

Czyli monstery, przeważnie z górnej półki Naglery, Pentaxy, długie Radiany oraz generalnie okulary o konstrukcji wyk. dużą ilosc soczewek Hyperiony, UWA itp. Do tej klasy zaliczam szkło o masie 0,5kg i większej.

Po co nam taki podział?

Ano ma to spore znaczenie gdy nasz teleskop ma taki sobie wyciąg. Większość KITowych wyciągów (montowanych w seryjnych tanich teleskopach) to wyciągi cierne o niskiej precyzji, słabej jakości wykonania i generalnie wielu nękających nas wadach. Jedną z tych bardziej upierdliwych wad jest niemoznośc pracy na takich wyciągach ze szkłem wagi ciężkiej i super ciężkiej. Bądźmy szczerzy, jezeli mamy do wyciągu wsadzić 400-tu gramowy okular szerokokątny to powinien byc to wyciąg albo dobrze wyregulowany albo conajmniej klasy przeciętnego crayforda. Tu taka mała uwaga. Włąściciele Newtonów maja lepiej. Tam do wyciągu trafia sam okular. Makowcy i refraktorowcy musza tam załadować jeszcze kątówkę. Mała kątówka w standardzie 1,25" to ok. 150-200 gram. Wiecie ile waży kątówka 2" TeleVue?... ok. 750gram! No to teraz wyobraźcie sobie że do waszego małego refraktorka robiącego za trawelerek, ładujecie taką kątówkę i okular szerokokątny typu LVW22mm ... chyba nie trzenba nic dodawać. Pod obciążeniem w okolicach 1,3- 1,4kg słaby wyciąg cierny w refraktorku celującym w okolice zenitu po prostu wyjedzie do oporu, a przy obserwacjach w pobliżu horyzontu odkształci ustawienie w osi optycznej o 2-3*. Katrastrofa.

Stub.jpg To jest zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.

patrz również:

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Menu główne
Kategorie
Narzędzia